Jedna z najbardziej niezwykłych wież na świecie. "Jedyne takie miejsce" z Parku Nauki Torus w Ciechanowie

Data publikacji: 25.01.2025 13:20
Ostatnia aktualizacja: 26.01.2025 11:22
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jedynka gościła w Parku Nauki Torus w Ciechanowie
Jedynka gościła w Parku Nauki Torus w Ciechanowie , Autor - PR
Park Nauki Torus w Ciechanowie jest położony w budynkach usytuowanych wokół niezwykłej wieży. Budowla ta formalnie jest wieżowym zbiornikiem wyrównawczym, nie wieżą ciśnień, jednak pod taką obiegową nazwą funkcjonuje w mieście. 

Historia ciechanowskiej wieży

Ciechanowska wieża ciśnień to niespotykana, niezwykle atrakcyjna budowla to jeden z symboli Ciechanowa. Co ciekawe, ten oryginalny obiekt architektoniczny nigdy nie był w pełni wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem, a nawet częściowe użytkowanie go też nie trwało długo. - Jakbyśmy mieli dokładnie opowiedzieć o naszej wieży ciśnień, to musimy się przenieść do lat 70. XX wieku. W dzielnicy przemysłowej Ciechanowa było bardzo duże zapotrzebowanie na wodę o odpowiednim ciśnieniu. Zadecydowano więc o powstaniu  zbiornika wyrównawczego - opowiada w radiowej Jedynce Marzena Lentowszczyk, kierownik Parku Nauki Torus w Ciechanowie. - Wygrała propozycja architekta Jerzego Bogusławskiego, który wymyślił coś niesamowicie futurystycznego. Ludzie przyjeżdżając dzisiaj do Ciechanowa myślą, że zbudowaliśmy to właśnie niedawno - podkreśla. 


POSŁUCHAJ

33:26

"Jedyne takie miejsce" z Parku Nauki Torus w Ciechanowie, cz. 1 (Jedynka)

 

Wieża stoi na jednym z najwyżej położonych miejsc w mieście, 143 m n.p.m. Portal The World Geography umieścił ciechanowski zbiornik na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych wież na świecie.


Na zdj. Marzena Lentowszczyk i Sława Bieńczycka Na zdj. Marzena Lentowszczyk i Sława Bieńczycka

Idea powstania Parku Nauki Torus

Park Nauki Torus jest przede wszystkim jednostką popularyzującą naukę, przybliżającą ją zwiedzającym, niezależnie od ich wieku, dzięki czemu wpisuje się w ideę uczenia się przez całe życie.

Jednym z najbardziej ciekawych eksponatów jest Mash Maschine. Jest to fascynująca maszyna, która pozwala przemienić się każdemu w muzycznego performera. - To bardzo rozrywkowy eksponat - mówi Marcin Kamiński, edukator PNT. - Na stole znajdują się klocki, które mają kolorowe oznaczenia. Każdy z nich ma na dole kod QR i kiedy położymy go na stole, w słuchawkach zacznie grać muzyka - wyjaśnia.

POSŁUCHAJ

29:51

"Jedyne takie miejsce" z Parku Nauki Torus w Ciechanowie, cz. 2 (Jedynka)

 

Przestrzeń edukacyjna SOWA

Jest to Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to 18 eksponatów, które umożliwiają zwiedzającym wykonanie wielu ciekawych eksperymentów, m.in. stworzenie własnego filmu animowanego, sprawdzenie czy twarz jest symetryczna, poćwiczenie pamięci ultra-krótkotrwałej czy zmierzenie się z siłą grawitacji. 

Inicjatywa SOWA to również sieć łącząca kilkadziesiąt instytucji prowadzących edukację nieformalną. Lokalne centra nauki, nie tylko czerpią z najlepszych doświadczeń edukacyjnych i wystawienniczych Centrum Nauki Kopernik, ale również w ramach własnej sieci kontaktów wymieniają się pomysłami, konspektami warsztatów i spotkań naukowych.

Park Nauki Torus to pokaz ciekawych eksperymentów Park Nauki Torus to pokaz ciekawych eksperymentów

PNT - element wspierający edukację formalną

Parku Nauki Torus to m.in. element wspierający edukację formalną. Z oferty chętnie korzystają szkoły. - Wsparcie takiego miejsca w tym, aby uczyć dzieci aktywności, żeby pokazywać, że nauka jest wartością i że można uczyć się przez całe życie i to sprawia przyjemność, jest dla szkoły bezcenne - zaznacza Agata Pawłowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Ciechanowie. 

Dyrektor SP nr 6 w Ciechanowie - Agata Pawłowska oraz uczennica - Marysia Dyrektorka SP nr 6 w Ciechanowie - Agata Pawłowska oraz uczennica - Marysia

W audycji mówiliśmy o zajęciach weekendowe dla dzieci, warsztatów familijnych. Organizowane są m.in. "Spotkania z nauką" dla dorosłych w PNT.

Nauka dla dorosłych to spotkania z naukowcami oraz osobami popularyzującymi naukę. Park Nauki Torus jest jedyną placówką w subregionie, która organizuje zajęcia i spotkania związane z rozwojem nauk ścisłych skierowane do dorosłych. 


POSŁUCHAJ

27:46

"Jedyne takie miejsce" z Parku Nauki Torus w Ciechanowie, cz. 3 (Jedynka)

 

Ponadto w audycji:

Zamek Książąt Mazowieckich - wizytówka Ciechanowa

- Opowiedzieliśmy też o Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i Zamku Książąt Mazowieckich. Zamek ciechanowski został wzniesiony w latach 1399–1429. Badania dendrochronologiczne pali użytych do wzmocnienia fundamentów warowni wskazały na ich pochodzenie z drzew ściętych późną jesienią 1399 r. lub wczesną zimą 1399/1400. Najstarsze wzmianki o warowni pochodzą z roku 1429, kiedy to jego architekt – mistrz Niklos przedstawił księciu Januszowi I rachunki budowlane dotyczące prac przy wznoszeniu twierdzy. Zamek oprócz funkcji obronnej, spełniał także funkcję rezydencjonalną. Znajdował się tu m.in. skarbiec księcia Janusza II oraz kaplica książęca pw. św. Stanisława.

Szlachetne dworki w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie

Muzeum Pozytywizmu, oddziału Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Kilkanaście kilometrów na południowy wschód od Ciechanowa leży miejscowość Gołotczyzna. W cieniu starych drzew kryją się trzy szlacheckie dworki, zabudowania gospodarskie i mnóstwo opowieści o polskich społecznikach przełomu XIX i XX wieku oraz o drobnej szlachcie północnego Mazowsza.

Znajdziemy tu również historie o niezwykłych społecznikach, zaangażowanych w budowanie dobrobytu lokalnej społeczności. Aleksandra Bąkowska i Aleksander Świętochowski mogliby śmiało pretendować dziś do tytułu superbohaterów, ale w swoich czasach, na przełomie XIX i XX wieku, nazywali siebie skromnie pozytywistami. O muzeum opowiedział kustosz Jarosław Wałaszyk - kierownik Oddziału Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie.

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: Marzena Lentowszczyk (kierownik Parku Nauki Torus w Ciechanowie), Marcin Kamiński (edukator PNT), Robert Kołakowski (dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Mariusz Podgrudny (przewodnik), Andrzej Pacek (edukator, przewodnik), Jarosław Wałaszyk (kierownik Oddziału Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie), Marta Radomska (pracownik Parku Nauki Torus), Teodor Tymkowski (uczestnik weekendowych zajęć), Urszula Michalska (malarka i projektantka wnętrz, uczestniczka "Spotkań z nauką" dla dorosłych w PNT), Agata Pawłowska (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Ciechanowie)

Data emisji: 25.01.2025 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

Park Nauki Torus/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.